Nauka gry na gitarze klasycznej

Wiele osób zadaje sobie pytanie od jakiego instrumentu zacząć naukę gry. Jedni sugerują gitarę klasyczną ze względu na miękkie struny nylonowe, inni twierdzą, że ucz się grać na takiej gitarze na jakiej chcesz docelowo grać. Jest w tym ziarno prawdy ponieważ rozkład progów i układ strun, np. odległości między nimi znacznie się różnią w przypadku gitary klasycznej. W gitarze klasycznej struny znajdują się nieco dalej od siebie i trzeba się bardziej nagimnastykować palcami żeby złapać właściwy akord. Szczególnie jest to trudne dla początkujących gitarzystów.

Dobrze wszyscy wiemy, że najtrudniejszy jest pierwszy rok nauki. W przypadku gitary klasycznej zaczynamy od poznawania dźwięków, właściwego układu ręki, palców na gryfie jak również właściwego układy prawej ręki, właściwego palcowania, trzymania kostki i grania różnych stylów bicia gitarowego. Nauka gry na gitarze to trudna sztuka i tylko dobrze przygotowani nauczyciele poprowadzą ją właściwie. Nie wystarczy dobrze umieć grać. Trzeba rozumieć psychologię ucznia i mieć właściwe podejście.

Od dawna wiadomo, że najważniejsze jest zaangażowanie i praca ucznia. Praca ucznia i nauczyciela musi iść w parze. Nie wystarczy pokazać i zagrać utwór. Trzeba mieć kosmiczną dawkę cierpliwości, aby móc to wszystko słuchać po raz setny. Tak więc zaczynamy od nauki podstawowych dźwięków, na których będziemy wygrywać pierwsze melodie. Kolejnym etapem nauki gry na gitarze klasycznej jest poznanie podstawowych akordów molowych i durowych. Wśród nich znajdą się akordy nie barowe takie jak C-dur, D-dur, E-dur, G-dur, A-dur, d-moll, e-moll, a-moll. Jeśli uczeń opanuje właściwie trzymanie akordów i podstawowe bicia możemy wprowadzać kolejne akordy. Zacznijmy od wyjaśnienia zasady budowy akordów barowych. Skąd się biorą. Jak je zbudować i jak można nie uczyć się na pamięć gdzie leży dany akord. Przecież to jest takie proste. Nauka gry na gitarze oparta na zasadach logicznych jest dużo łatwiejsza niż standardowa pamięciówka, która i tak kiedyś wyleci z głowy. Nie ma znaczenia czy będziecie uczęszczali na naukę gry na gitarze w Szczecinie, Warszawie czy Bydgoszczy. Zawsze musicie zwrócić uwagę na sposób nauki. To jest klucz do Waszego sukcesu.

Jak już osiągniecie poziom zaawansowany co może nastąpić po jakiś 2, 3 latach zacznijcie grać bardziej skomplikowane melodie, np. partie bluesowe przeplatane solówkami. Polecamy utwory hiszpańskie w których jest bardzo dużo ozdobników a przede wszystkim prędkości. Początki nauki można wspomóc pozycją książkową - Szkółka gitarowa Arkadiusza Wiecha. Serdecznie polecamy!

Zapraszamy do studio nagrań w Szczecnie gdzie będziecie mogli uwiecznić swoje postępy w nauce i nagrać stworzone przez siebie kawałki.